• Gala ekologiczna w Urzędzie Dzielnicy Ursynów

          • NIESTETY ŚRODOWISKO NATURALNE

            JEST KONSEKWENTNIE NISZCZONE PRZEZ NAS LUDZI.

            DLA KAŻDEGO Z NAS, BARDZO WAŻNE JEST,

            ABYŚMY TO W KOŃCU ZROZUMIELI

            I PODJĘLI DZIAŁANIA,

            ABY TEMU ZAPOBIEC.

            Uczniowie klasy 5a pod opieką pań Moniki Rabczewskiej i Elżbiety Futymy-Mazur reprezentowali Naszą Szkołę podczas Gali Ekologicznej. Uroczystość zorganizował Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Ursynów.  Uczniowie Naszej Szkoły przemaszerowali z transparentami dotyczącymi ochrony Ziemi na teren zieleni przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów. Tu reprezentacje ursynowskich szkół spotkały się z burmistrzem Ursynowa, panem Robertem Kempą. Pan Burmistrz podziękował wszystkim za przybycie oraz za działania pro-ekologiczne, które odbywały się w poszczególnych placówkach : „- Wielkie brawa za to, że chce Wam się chcieć, że angażujecie się w edukację ekologiczną i rozumiecie jak ważne jest przeciwdziałanie negatywnym zmianom klimatycznym. Mam nadzieję, że wasze pokolenie skutecznie zmieni podejście człowieka do tego, jak traktuje nasze wspólne dobro, czyli Ziemię. Wierzę, że uda się zatrzymać negatywne trendy. Jeszcze raz dziękuję Wam za to, co robicie dla wspólnego dobra”.

            Następnie  na uroczystej gali w urzędzie, w sali im. Juliana Ursyna Niemcewicza, reprezentanci ursynowskich szkół przedstawili wybrane działania z zakresu edukacji ekologicznej, prowadzone w swoich szkołach podczas roku szkolnego 2022/2023.

             

          • Projekt "Szkoła nie marnuje" i warsztaty kulinarne w klasie 7a.

          • Marnotrawstwo jedzenia to temat wymagający podjęcia natychmiastowych działań. Ograniczenie marnotrawstwa żywności zapewni następnym pokoleniom życie w środowisku, które nie będzie im szkodziło.

            W projekcie Szkoła nie marnuje wzięli udział uczniowie klasy 7a. Celem projektu było ograniczenie marnotrawstwa żywności w szkole, a także wykształcenie wśród społeczności szkolnej poczucia szacunku do jedzenia i osób ją wytwarzających. Klasa z dużym zaangażowaniem uczestniczyła
            w cyklu zajęć dotyczących skutków marnowania jedzenia oraz sposobów na jego ograniczanie, szczególnie na terenie Naszej Szkoły. W ramach tego projektu odbyły się również warsztaty kulinarne. Uczniowie klasy 7a stali się ambasadorami szanowania żywności. Starają się angażować całą społeczność szkolną w wypracowanie sposobów zmniejszających ilość wyrzucanego jedzenia. Jednym z przykładów jest utworzenie w świetlicy szkolnej stolika „podziel się żywnością”. W tym miejscu uczniowie mogą pozostawić produkty, których sami nie chcą zjeść. Mogą być to dodatki do obiadu lub produkty otrzymywane podczas programu warzywa i owoce w szkole. Stolik „ podziel się żywnością” ma zapobiec wyrzucaniu niechcianych produktów do kosza.

            Według danych FAO (czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa), na całym świecie 1/3 żywności jest marnowana na różnych etapach produkcji i wykorzystania. W samej Unii Europejskiej na straty idzie prawie 90 milionów ton żywności, wartej ponad 140 miliardów euro, a średnio każdy Europejczyk co roku marnuje ok. 150-170 kg jedzenia.

            Marnowanie żywności ma ogromny wpływ na środowisko m.in. gazy cieplarniane, wydzielane podczas produkcji żywności. Podgrzewają one Naszą Planetę i tym samym zmieniają klimat. Około 30% światowej powierzchni upraw jest przeznaczonych na produkcję jedzenia, które i tak skończy swój żywot w koszu na odpady. A co gorsza, do wyprodukowania zmarnowanego pożywienia, zużywa się ok. 25% wody niezbędnej dla funkcjonowania całego rolnictwa na świecie. Dlatego tak ważne jest uświadamianie wszystkim ludziom, że mają realny wpływ na przyszłość Naszej Planety.


          • Wyniki szkolnego konkursu czytelniczo-plastycznego "Czytelniczy lapbook"

          • Miło nam  poinformować, że w konkursie czytelniczo-plastycznym ,,Czytelniczy Lapbook” nagrodzone zostały następujące osoby :

            I MIEJSCE

            Oliwia Dzierba kl. 4a

            II MIEJSCE

            Natalia Plesiewicz KL. 6a

            III MIEJSCE ex aequo

            Karolina Góźdź kl. 8b

            Ida Szczap kl. 8b

            WYROŻNIENIA

            Maciej Krzemiński kl.6a

            Zofia Prusko kl. 6a

            Paweł Rola kl. 6a

            Dziękuję wszystkim, którzy przystąpili do konkursu, przeczytali wybraną przez siebie lekturę i wykonali bardzo ciekawe prace plastyczne.Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się na apelu podsumowującym II semestr.

          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

          • Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła uzyskała po raz kolejny grant finansowy w ramach Priorytetu 3 “Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025". 

            Na zakup książek dla uczniów klas 1- 8 otrzymaliśmy 15000 zł.

            Pierwsza tura nowości wydawniczych na które głosowali uczniowe w wyborach ksiażek w maju jest już ofoliowywana i wprowadzana do katalogu MOL.

            Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowości już od września!

          • Ogólnopolska akcja czytelnicza "Jak nie czytam, jak czytam!"

          • Dnia 7 czerwca 2023 r. uczniowie naszej szkoły przystąpili do udziału w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo pt. "Jak nie czytam, jak czytam!" 

            Akcja miała na celu promowanie czytania wśród dzieci i młodzieży poprzez budowanie pozytywnych skojarzeń z książką. Uczniowie mieli tego dnia okazję do poczytania w miłych okolicznościach przyrody tego, na co każdy ma ochotę, wymienienia się z kolegami i koleżankami swoimi uwagami na temat swoich ulubionych ksiażek. 

          • Zajęcia na symulatorach maszyn w Warszawskim Instytucie Technicznym

          • 6 czerwca 2023 r. w ramach programu "Warszawa Talentów" uczniowie klasy 8a i 8b mieli możliwość odbycia warsztatów na profesjonalnych symulatorach maszyn w Warszawskim Instytucie Technicznym. Zarówno chłopcy, jak i dziewczyny, kierowali ciężkim sprzętem drogowym wykonując prace operatora koparki i koparko-ładowarki. Wielu uczniów wykazało się znakomitą orientacją przestrzenno-ruchową oraz precyzją w wykonywaniu zadań. 

          • Sportowy DZIEŃ DZIECKA w SP 313 !

          • 1 czerwca 2023 r. uczniowie klas I - VIII obchodzili w tym roku na sportowo.

            Pogoda dopisała, dzięki czemu wszyscy biorący udział w zabawach sportowo-rekreacyjnych otrzymali porządną dawkę ruchu, śmiechu i wspólnej zabawy na boisku szkolnym.

            Nie zabrakło też zdrowego, orzeźwiajacego poczęstunku oraz nagród - najlepszym zawodnikom w poszczególnych konkurencjach oraz kategoriach wiekowych wręczono puchary i medale, które zasponsorowała Rada Rodziców.

          • Egzaminy klas VIII 23-24-25.05.2023 r.

          • Egzamin Ósmoklasisty już za Wami!

            Drodzy Ósmoklasiści,

            Wasze prace egzaminacyjne zostaną sprawdzone przez egzaminatorów zewnętrznych, a wyniki przesłane do szkoły przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Warszawie.

            Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca 2023 r.

            Tego samego dnia poznacie swoje wyniki.

            Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty otrzymacie w szkole 6 lipca 2023 r.

            Trzymamy za Was kciuki i czekamy na wyniki!

             

            Pozdrawiam serdecznie,

            Alicja Patalas

            Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 313

            im. Polskich Odkrywców

             

          • WYNIKI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU LITERACKO - PLASTYCZNEGO "NIECH NIKT NIE BĘDZIE SAM"

          • Z przyjemnością informujemy, że uczennice naszej szkoły znalazły się na podium w wojewódzkim konkursie literacko - plastycznym:

            Aleksandra Malec, kl. 7a - III miejsce w kategorii plastycznej

            Łucja San Sebastian, kl. 8a - III miejsce w kategorii literackiej (poezja)

            https://sp383wawa.edupage.org/news/?gtnid=2885#news-2885

            Serdecznie gratulujemy!

          • Kreatywne zabawy w świetlicy

          • Budowanie z klocków pozwala na swobodną ekspresję dziecka, dlatego dzieci wybierają klocki, z których można stworzyć różne konstrukcje a nie tylko odtworzyć wymyśloną przez producenta budowlę. Takie kreatywne zabawy sprawiają dzieciakom ogromną radość oraz rozwijają umiejętność pracy w grupie.

            Inwencja twórcza naszych dzieci jest niesamowita!

          • Dzień Ziemi w klasie 1a

          • W ramach obchodów Dnia Ziemi, w tygodniu poprzedzającym święto, uczniowie klasy 1a dużo czasu poświęcili na rozmowy o ekologii, oglądanie filmów edukacyjnych o zagrożeniach naszej planety oraz o tematyce promującej postawy ekologiczne.

            Celem obchodów Dnia Ziemi jest zwrócenie uwagi na stan przyrody i podjęcie działań, które pozytywnie wpłyną na środowisko przyrodnicze.

            Dzieci pracując  w grupach wykonały plakaty, które uświadamiają nam, że dobro naszej planety jest w naszych rękach. Powstały piękne i różnorodne prace.

            Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

          • Zdrowo i kolorowo! I z myślą o Ziemi na Dzień Ziemi.

          • Zdrowo i kolorowo! Drugie śniadanie w takiej postaci prezentuje się fantastycznie, smakuje wybornie!

            Dnia 25 kwietnia, oprócz apelu z okazji  Dnia Ziemi, proponowaliśmy również rozwiązania, które mają korzystny wpływ dla ekologii naszej planety. Ograniczenie spożycia mięsa, którego produkcja pochłania olbrzymie ilości wody przyczyni się do ochrony Ziemi i jej zasobów.

            Pyszne, kolorowe, różnorodne i zdrowe kanapki z rzodkiewką, pomidorkami, suszonymi morelami, kiełkami, listkami sałaty i rukoli, posypane pestkami dyni i słonecznika……… brzmi dobrze, smakuje jeszcze lepiej 😊

            Festiwal kanapek i wód smakowych na szkolnym forum cieszył się olbrzymią popularnością wśród uczniów. Poczęstunek pod opieką pani Elżbiety Futymy-Mazur przygotowały uczennice z klasy 8a: Paulinka, Hania, Łucja oraz z klasy 7a: Julka K. i Wiktoria. W trakcie degustacji czynnie pomagały Maja J. i Ida z klasy 8b.

            To była prawdziwa uczta!

            Dziękujemy 😊

          • Dzień Ziemi

          • Dnia 25 kwietnia  świętowaliśmy Dzień Ziemi. Obchodzi się to święto na całym świecie 22 kwietnia, w tym roku ten dzień wypadł w sobotę.

            Na apelu zgromadziły się wszystkie klasy naszej szkoły. Forum zdominowały kolory niebieski i zielony symbolizujące Ziemię, planetę, którą wszyscy musimy chronić. Uczniowie obejrzeli wspaniałą prezentację przygotowaną przez panią Elżbietę Futymę-Mazur a którą profesjonalnie poprowadziły Alicja z klasy 5 oraz Marianka Ł-W. i Marianka K. z klasy 7b.

            Prezentacja uświadomiła wszystkim jakie bogactwa kryje Ziemia, jaką wielką bioróżnorodność przedstawia ale jednocześnie jakie zagrożenia we współczesnym świecie mogą łatwo zakłócić jej równowagę. Uczniowie dowiedzieli się jaka jest historia święta Dnia Ziemi, obejrzeli również krótki film ukazujący piękno i kruchość Ziemi z kosmosu.

            Nad sprawnym przebiegiem prezentacji czuwał od strony technicznej Kuba z klasy 8a.

            Na zakończeniu apelu pani Maria Niegowska przypomniała o zasadach bezpieczeństwa i porządku obowiązujących w szkole oraz opowiedziała o akacjach szkolnego wolontariatu.

            Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia!