• Motto Biblioteki SP 313

        • Spotkanie z pisarzem Przemysławem Jakóbczykiem

        • W piątek 8 marca 2024 r. odbyło się spotkanie z pisarzem - panem Przemysławem Jakóbczykiem. Książki, których jestem autorem, opisują przygody nastolatki Zuzy na 3 kontynentach i zawierają szereg przydatnych informacji dotyczących bezpieczeństwa dzieci oraz podstaw survivalu.

          Podczas spotkania autorskiego pan Jakóbczyk przedstawił jak powstaje książka od A-Z, czyli od pomysłu do pojawienia się na półce. Uczniowie klas IV i V dowiedzieli się m. in.: ile czasu zabiera cały proces wydawniczy; kim są autor, redaktor, recenzent, korektor, grafik oraz redaktor; co to jest kod ISBN; czym jest patronat medialny. Pisarz ujawniał też czym jest dla niego wena i czy pisanie uzależnia. Objaśnił też jak wygląda proces pisania książki - skąd bierze pomysły na pisanie; jaki jest związek między wiedzą merytoryczną (geografia, przyroda) a treścią książki.

        • Festiwal i targi wydawnictw dla dzieci i młodzieży MAŁY KONESER

        • Na Małym Koneserze spotkamy awangardę wydawniczą w Polsce oraz wydawnictwa z Czech, Włoch i Francji – wydawnictwa: Albus, Babaryba, Baobab, Buka, Druganoga, Dwie Siostry, Entliczek, Ezop, Format, Hokus-Pokus, Kultura Gniewu, Latarnik, Literówka, Mamania, MeMo, Muchomor, Natuli, Polarny Lis, Poławiacze Pereł, Powergraph, Tako, Tashka, Tatarak, Topipittori, Widnokrąg, Wolno, Wytwórnia oraz Zakamarki Na miejscu będzie można zdobyć zarówno nowości, jak i uwielbianą klasykę.

           

          Wśród gości Małego Konesera znaleźli się między innymi: Justyna Bednarek, Agata Dudek i Małgorzata Nowak z Acapulco Studio, Marcin Szczygielski, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Piotr Socha, Katarzyna Walentynowicz oraz Józef Wilkoń

           

                    Dla Szkół i Przedszkoli przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są książki wydawnictw biorących udział w wydarzeniu. Szczegóły konkursu oraz plakat  w załączniku. 

            

          Więcej informacji znajdą Państwo poniżej:

           

          Facebook: https://www.facebook.com/malykoneser

          Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/726851662846293

          Instagram: https://www.instagram.com/

          Strona www: https://wytwornia.com/pl/i/Maly-Koneser/16

          Maly_Koneser_informacja_prasowa.docx

          eduresized_SZKOLA_LIST.jpg

        • Wielki konkurs Małego Konesera!

        • Twoja szkoła ma szansę wygrać pakiet 25 książek najlepszych polskich wydawców!

          23 i 24 marca zapraszamy dużych i małych na festiwal i targi wydawnictw dla dzieci i młodzieży Mały Koneser. Szkoła, której uczniowie najliczniej odwiedzą Centrum Kreatywności Targowa i wezmą udział w wydarzeniu, otrzyma pakiet wyjątkowych książek.

          Jak to zrobić?

          Wystarczy przyjść, podać nazwę i adres szkoły i dobrze się bawić, a my 26 marca na profilu Mały Koneser na Facebooku ogłosimy, do której szkoły trafią książki. W zestawie znajdą się książki wydawnictw: Albus, Babaryba, Buka, Druganoga, Dwie Siostry, Entliczek, Ezop, Format, Hokus-Pokus, Kultura Gniewu, Latarnik, Literówka, Mamania, Muchomor, Natuli, Polarny Lis, Poławiacze Pereł, Powergraph, Tako, Tashka, Tatarak, Widnokrąg, Wolno, Wytwórnia oraz Zakamarki.

          Mały Koneser – Wielkie Święto Książki dla Dzieci i Młodzieży!

          Poznajcie najlepszych polskich i zagranicznych wydawców książek dziecięcych! Spotkajcie ulubionych autorów i ilustratorów! Weźcie udział w spotkaniach, warsztatach i debatach! Zobaczcie wystawy i sięgnijcie po najlepsze książki! Wśród gości: Justyna Bednarek, Anna Kaźmierak, Rafał Kosik, Sara Lundberg, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Piotr Socha, Daria Solak, Katarzyna Walentynowicz oraz Józef Wilkoń.

          Wstęp bezpłatny.

          23  marca 2024 sobota (11.00-19.00)

          24 marca 2024 niedziela (11.00-18.00)

          Centrum Kreatywności Targowa, ul. Targowa 56, Warszawa

          Do zobaczenia, Ekipa Małego Konesera

           

        • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - Podsumowanie

        • „Rodzice, którym zależy na dobrym wychowaniu dziecka, wiedzą, że nie da się tego zrobić, nie poświęcając mu osobiście czasu, nie tłumacząc, nie czytając. Dziecko bowiem uczy się życia, obserwując swych najbliższych w milionach codziennych sytuacji i wspólnych zajęć. To ich styl życia, ich język i ich wartości przejmuje."

          - Irena Koźmińska - założycielka Fundacji „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”

          Drodzy Rodzice,

          Czytanie książek ma długą tradycję społeczno-kulturalną, dlatego wiele osób nie wyobraża sobie czytania swoich ukochanych powieści na ekranie komputera. Bo czytanie tradycyjne jest o wiele wygodniejsze. Książkę można zabrać ze sobą wszędzie: do szkoły, w drogę do pracy, na wakacje. Można czytać podczas podróży, w łóżku, na plaży, w ogrodzie, czy w parku. Książka zajmuje mało miejsca i nie potrzebuje baterii. Czytanie tradycyjne, specyficzny zapach książki, przewracanie kartek ma swój niezaprzeczalny urok, którego nie da się zastąpić…

          Pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym dziecko utrwala zamiłowanie do samodzielnego czytania książek.

          Kierując się nieocenionym i niepodważalnym wpływem czytania książek na rozwój osobowość dzieci i młodzieży, szkoła nasza wystąpiła z wnioskiem o udzielenie wsparcia finansowego w ramach programu wieloletniego - „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” . Program dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Nasz wniosek został pozytywnie zaopiniowany, a otrzymane przez szkołę wsparcie finansowe w wysokości 15 000 zł zostanie wykorzystane na zakup do biblioteki książek, elementów wyposażenia oraz realizację różnych działań promujących wśród uczniów i rodziców czytelnictwa. Proponowana do zakupu lista książek została pozytywnie zaopiniowana przez Radę Rodziców oraz Samorząd Uczniowski naszej szkoły.                               

          Pamiętajmy, że lektura ciekawych i wartościowych książek może być pomocą w wychowaniu i kształtowaniu osobowości dzieci. Dlatego rozmawiajmy o książkach, wymieniajmy się opiniami, pytajmy, co dziecko czyta i czy mu się to podoba.

          Na zakończenie ponownie przytoczę mające dużą wagę słowa pani Ireny Koźmińskiej:

          Rodzice, którym zależy na dobrym wychowaniu dziecka, wiedzą, że nie da się tego zrobić nie poświęcając mu osobiście czasu, nie tłumacząc, nie czytając. Dziecko bowiem uczy się życia, obserwując swych najbliższych w milionach codziennych sytuacji i wspólnych zajęć. To ich styl życia, ich język i ich wartości przejmuje.

          Dlatego czytajmy dzieciom 20 minut dziennie. Codziennie!”

        • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

        • Listę książek zakupionych książek opracowano z uwzględnieniem:

          • preferencji czytelników klas I-VIII podczas Wyborów Książek (V 2023r. i  IX.2023r.)
          • obowiązującego kanonu lektur dla klas I-VIII
          • obecnego stanu księgozbioru w szkolnej bibliotece
          • sugestii nauczycieli

          Lista książek została przez zakupem uzgodniona z RR i SU Szkoły Podstawowej nr 313 im. Polskich Odkrywców w Warszawie

          Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025 jest kolejną edycją wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Główny cel programu – rozwój czytelnictwa w Polsce oraz wzmocnienie roli bibliotek publicznych – współtworzą cztery cele szczegółowe, z których każdy posiada odrębny priorytet.

        • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 29.IX.2023r.

        •   

          Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to jedno z tych wydarzeń, które jest zarówno przyjemne jak i pożyteczne. 

          W tym roku 13 września poeta Julian Tuwim obchodziłby 129 rocznicę urodzin. Z tej okazji w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, w piątek 29 września 2023 r. wolontariusze z klas ósmych czytają najmłodszym uczniom.

        • Nagłówek

        • Zapraszamy wszystkich uczniów do głosowania Wybory Książek!

        • Godziny pracy biblioteki 2023-2024

        • Regulamin Biblioteki SP 313

          1. Z Biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, personel szkoły oraz rodzice uczniów.
          2. Ze zgromadzonych w Bibliotece zbiorów można korzystać: wypożyczając je do domu lub przeglądać w czytelni (czasopisma, księgozbiór podręczny, albumy, atlasy, słowniki).
          3. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki na miesiąc.
          4. Nie przetrzymujemy książek - czekają na nie inni czytelnicy.
          5. Wypożyczone książki należy chronić przed zniszczeniem i zgubieniem. Czytelnik przed wypożyczeniem powinien zwrócić uwagę na stan książek i zauważone uszkodzenia zgłosić nauczycielowi-bibliotekarzowi.
          6. Wypożyczanie podręczników, materiałów edukacyjnych określa załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu.
          7. Czytelnik, który zgubi lub zniszczy książkę, musi odkupić taką samą książkę lub inną pozycję wskazaną przez nauczyciela bibliotekarza.
          8. Wypożyczone książki muszą być zwrócone na tydzień przed zakończeniem roku szkolnego.
          9. W przypadku zmiany szkoły, czytelnik zobowiązany jest rozliczyć się z biblioteką (oddać wszystkie wypożyczone książki; odkupić zgubione lub zniszczone).
          10. W Bibliotece obowiązuje kulturalne zachowanie, cisza oraz zakaz spożywania posiłków.
        • Regulamin wypożyczania i użytkowania bezpłatnych podręczników i ćwiczeń

        • 1. Podręczniki do wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych w roku szkolnym (dla wszystkich klas w Szkole Podstawowej nr 313 im. Polskich Odkrywców w Warszawie) są własnością szkoły oraz wpisane zostają do ewidencji zbiorów bibliotecznych placówki.

          2. Szkoła nieodpłatnie wypożycza uczniom podręczniki lub materiały edukacyjne mające postać papierową.

          3. Szkoła przekazuje uczniom materiały ćwiczeniowe bez obowiązku zwrotu.

          4. Przyjęte zestawy podręczników lub materiałów edukacyjnych obowiązują w szkole przez co najmniej trzy lata szkolne.

          5. Uczeń wypożycza podręczniki lub materiały edukacyjne na cały rok szkolny i zobowiązany jest do ich zwrotu przed zakończeniem zajęć edukacyjnych (nie później niż tydzień przed zakończeniem roku szkolnego).

          6. Uczniowie klas I, II i III pierwsze części podręczników mają wypożyczane we wrześniu. O terminie wypożyczenia kolejnych części decyduje nauczyciel. Przed wypożyczeniem nowej części uczeń oddaje wcześniej wypożyczoną część.

          7. Za dopilnowanie terminów wypożyczania i oddawania podręczników odpowiada wychowawca klasy oraz nauczyciel-bibliotekarz.

          8. Obowiązkiem ucznia jest dbanie o wypożyczone podręczniki lub materiały edukacyjne. Wszystkie podręczniki powinny być obłożone w ochronne okładki. Wewnątrz podręczników nie wolno rysować, zaznaczać, wycinać, malować itp.

          9. W przypadku uszkodzenia, zniszczenia, zgubienia lub niezwrócenia podręcznika/ materiału edukacyjnego przez ucznia, szkoła wymaga odkupienia danego podręcznika od rodziców ucznia.

          10. W przypadku zmiany szkoły w ciągu roku szkolnego uczeń zobowiązany jest do oddania książek lub materiałów edukacyjnych do biblioteki szkolnej.

          11. Niniejszy regulamin jest załącznikiem do Regulaminu Biblioteki Szkoły Podstawowej nr 313 im. Polskich Odkrywców w Warszawie.

          12. Regulamin obowiązuje od 1 września każdego roku szkolnego. 

        • Wyniki szkolnego konkursu czytelniczo-plastycznego "Czytelniczy lapbook"

        • Miło nam  poinformować, że w konkursie czytelniczo-plastycznym ,,Czytelniczy Lapbook” nagrodzone zostały następujące osoby :

          I MIEJSCE

          Oliwia Dzierba kl. 4a

          II MIEJSCE

          Natalia Plesiewicz KL. 6a

          III MIEJSCE ex aequo

          Karolina Góźdź kl. 8b

          Ida Szczap kl. 8b

          WYROŻNIENIA

          Maciej Krzemiński kl.6a

          Zofia Prusko kl. 6a

          Paweł Rola kl. 6a

          Dziękuję wszystkim, którzy przystąpili do konkursu, przeczytali wybraną przez siebie lekturę i wykonali bardzo ciekawe prace plastyczne.Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się na apelu podsumowującym II semestr.

        • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025

        • Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła uzyskała po raz kolejny grant finansowy w ramach Priorytetu 3 “Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025". 

          Na zakup książek dla uczniów klas 1- 8 otrzymaliśmy 15000 zł.

          Pierwsza tura nowości wydawniczych na które głosowali uczniowe w wyborach ksiażek w maju jest już ofoliowywana i wprowadzana do katalogu MOL.

          Serdecznie zapraszamy do korzystania z nowości już od września!

        • Ogólnopolska akcja czytelnicza "Jak nie czytam, jak czytam!"

        •                  

          Dnia 7 czerwca 2023 r. uczniowie naszej szkoły przystąpili do udziału w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo pt. "Jak nie czytam, jak czytam!" 

          Akcja miała na celu promowanie czytania wśród dzieci i młodzieży poprzez budowanie pozytywnych skojarzeń z książką. Uczniowie mieli tego dnia okazję do poczytania w miłych okolicznościach przyrody tego, na co każdy ma ochotę, wymienienia się z kolegami i koleżankami swoimi uwagami na temat swoich ulubionych ksiażek. 

        • Wybory książek 16-31.05.2023 r.

        • W ramach przystapnienia naszej szkoły do kolejnej edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.  - zapraszam do głosowania na książki, które mają być zakupione do biblioteki szkolnej.

          Przy pokoju nauczycielskim znajduje się już charakterystyczne pudełko do głosowania.(niebieskie w żólte gwaizdki).

          Można wpisywać autora, serię książkową lub tematykę książek, które mają zostać dokupione. Głosowanie  odbywa się w między 16 - 31 maja 2023 r.

        • Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci 02.IV.2023

        • W poniedziałek 3 kwietnia 2023 r., w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu na każdej przerwie czytali baśnie Andersena dla uczniów klas 1-3.

        • Wieczór Poezji Romantycznej 2022 - fotorelacja

        • Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego - został ustanowiony z okazji 200 rocznicy wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. 

          8 grudnia 2022 r. odbył się wieczór z recytacją utworów poetyckich. Wieczór poetycki był podsumowaniem Roku Romantyzmu Polskiego. Uczniowie klas siódmych, ósmych oraz chętni nauczyciele wygłosili najpiękniejsze utwory twórców epoki romantyzmu: Adama Mickiewicza, Juliasza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida oraz utwory ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki. 

          wieczor_poezji_romantycznej.pdf

        • Portal z otwartymi zasobami kultury i nauki

        • Zachęcamy uczniów i nauczycieli do korzystania z nowego portalu https://kronika.gov.pl/

                      

          Gromadzi on w jednym miejscu cyfrowe kopie najcenniejszych lub zagrożonych zniszczeniem obiektów kultury i nauki.
          Użytkownicy portalu mają do dyspozycji ponad 15 milionów obiektów pogrupowanych w ramach 64 kategorii tematycznych, w tym m.in.:

          • książki,
          • czasopisma,
          • fotografie,
          • grafiki i rysunki,
          • zbiory muzealne,
          • zbiory archiwalne.

          Wszyscy zainteresowani mogą ponadto korzystać z dokumentów pochodzących z różnych epok historycznych, poznają także książki mniej znanych autorów, a nawet stworzą własną, wirtualną kolekcję zasobów kultury.
          Portal kronika.gov.pl to większa dostępność cyfrowych dzieł, lepsza jakość, a także możliwość ponownego wykorzystywania zasobów w innowacyjnych aplikacjach i usługach.

      • Zapraszamy do odwiedzania również Ursynowskich Bibliotek Publicznych:

        https://ursynoteka.pl/

        Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 7. ul. Wasilkowskiego 7 (metro Imielin)

        Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 11 ul. Fanfarowa 19 (przyst. Bogatki)

        Oddział dla Dzieci Wypożyczalni Nr 112 ul. Nugat 4

        Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 9 Barwna 8 ul. Barwna 8

        Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży Nr 60 ul. Na Uboczu 2 (metro Natolin)

      • Drodzy Czytelnicy!  

        Zachęcam was do korzystania ze stron, które umożliwiają dostęp do ebooków i audiobooków. Znajdziecie tam dostęp do wielu lektur oraz książek popularno-naukowych i innych ciekawych materiałów.  

        ▪ Audio-Bajki.pl  

        Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube. 

        ▪ Bajkowisko.pl  

        Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.  

        ▪ ChmuraCzytania.pl  

        Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.  

        ▪ Epodreczniki.pl  

        Książki i materiały edukacyjne udostępniane przez serwis epodreczniki.pl są całkowicie bezpłatne i zostały dostosowane do potrzeb trzech grup wiekowych: ➢ edukacja wczesnoszkolna, ➢ szkoła podstawowa, ➢ szkoła ponadpodstawowa. Najmłodsi czytelnicy odnajdą tam m.in. zagadki i zadania interaktywne. Dla starszych uczniów przygotowano e-materiały do języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie, przyrody, matematyki, edukacji informatycznej i informatyki, biologii, geografii, fizyki, chemii, edukacji dla bezpieczeństwa. A w nich mnóstwo zadań interaktywnych, krzyżówek, filmików. E-podręczniki dostępne są z poziomu różnych typów urządzeń komputera, laptopa, tabletu, smartfona, tablicy interaktywnej.  

        ▪ Lektury.gov.pl  

        Projekt lektury.gov.pl został zainicjowany przez dwa ministerstwa: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki tej inicjatywie lektury można pobierać przez Internet i słuchać ich wersji audio, czytać w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej. Zasoby serwisu zostały podzielone na 5 kategorii dostosowanych do programu nauczania w szkołach podstawowych i liceach. Książki można czytać online lub pobrać na czytnik w formie e-booka. 

        ▪ Polska-Poezja.pl  

         Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.  

        ▪ Polskieradio.pl (zakładka - Dzieci) 

        Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności logowania.  

         Publio 

        darmowe ebooki. Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.  

         Spotify 

        to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.  

        ▪ WolneLektury.pl  

        Wolne Lektury to jedna z najpopularniejszych bezpłatnych bibliotek cyfrowych w Polsce. Repozytorium gromadzi lektury szkolne, które są zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz dzieła klasyki literatury polskiej i światowej. Każdą książkę można czytać online lub pobrać na komputer czy urządzenie mobilne w trzech formatach: PDF, EPUB, MOBI.  

         Wydawnictwo Dwie Siostry 

        Wydawnictwo udostępnia za darmo do pobrania wiele materiałów np. kolorowanek, kart pracy, filmików.

         

        Bezpłatne lektury szkolne: