Marnotrawstwo jedzenia to temat wymagający podjęcia natychmiastowych działań. Ograniczenie marnotrawstwa żywności zapewni następnym pokoleniom życie w środowisku, które nie będzie im szkodziło.
W projekcie Szkoła nie marnuje wzięli udział uczniowie klasy 7a. Celem projektu było ograniczenie marnotrawstwa żywności w szkole, a także wykształcenie wśród społeczności szkolnej poczucia szacunku do jedzenia i osób ją wytwarzających. Klasa z dużym zaangażowaniem uczestniczyła
w cyklu zajęć dotyczących skutków marnowania jedzenia oraz sposobów na jego ograniczanie, szczególnie na terenie Naszej Szkoły. W ramach tego projektu odbyły się również warsztaty kulinarne. Uczniowie klasy 7a stali się ambasadorami szanowania żywności. Starają się angażować całą społeczność szkolną w wypracowanie sposobów zmniejszających ilość wyrzucanego jedzenia. Jednym z przykładów jest utworzenie w świetlicy szkolnej stolika „podziel się żywnością”. W tym miejscu uczniowie mogą pozostawić produkty, których sami nie chcą zjeść. Mogą być to dodatki do obiadu lub produkty otrzymywane podczas programu warzywa i owoce w szkole. Stolik „ podziel się żywnością” ma zapobiec wyrzucaniu niechcianych produktów do kosza.
Według danych FAO (czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa), na całym świecie 1/3 żywności jest marnowana na różnych etapach produkcji i wykorzystania. W samej Unii Europejskiej na straty idzie prawie 90 milionów ton żywności, wartej ponad 140 miliardów euro, a średnio każdy Europejczyk co roku marnuje ok. 150-170 kg jedzenia.
Marnowanie żywności ma ogromny wpływ na środowisko m.in. gazy cieplarniane, wydzielane podczas produkcji żywności. Podgrzewają one Naszą Planetę i tym samym zmieniają klimat. Około 30% światowej powierzchni upraw jest przeznaczonych na produkcję jedzenia, które i tak skończy swój żywot w koszu na odpady. A co gorsza, do wyprodukowania zmarnowanego pożywienia, zużywa się ok. 25% wody niezbędnej dla funkcjonowania całego rolnictwa na świecie. Dlatego tak ważne jest uświadamianie wszystkim ludziom, że mają realny wpływ na przyszłość Naszej Planety.