Godziny pracy pedagoga szkolnego i pedagoga specjalnego 2024/2025
Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz, jeśli nie wie – wytłumacz, jeśli nie może – pomóż. Janusz Korczak
Pedagog szkolny skupia się na ogólnym wsparciu uczniów, pomaga im radzić sobie z trudnościami w nauce i życiu szkolnym, prowadzi działania profilaktyczne i interwencyjne oraz współpracuje z rodzicami i nauczycielami.
Pedagog specjalny natomiast specjalizuje się w pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, takimi jak niepełnosprawność, trudności z nauką czy problemy społeczne.
Czym się zajmuje pedagog szkolny?
Pedagog szkolny zajmuje się organizowaniem i udzielaniem pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, którym jest ona potrzebna.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna polega w szczególności na:
- diagnozowaniu środowiska ucznia,
- rozpoznawaniu potencjalnych możliwości oraz indywidualnych potrzeb ucznia i umożliwianiu ich zaspokojenia,
- rozpoznawaniu przyczyn trudności w nauce i niepowodzeń szkolnych,
- wspieraniu ucznia z wybitnymi uzdolnieniami,
- podejmowaniu działań wychowawczych i profilaktycznych oraz wspieraniu nauczycieli w tym zakresie,
- prowadzeniu edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowia wśród uczniów, nauczycieli i rodziców,
- wspieraniu nauczycieli i rodziców w działaniach wyrównujących szanse edukacyjne ucznia,
- udzielaniu nauczycielom pomocy w dostosowaniu wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych przez nich programów nauczania do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom,
- wspieraniu rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych,
- umożliwianiu rozwijania umiejętności wychowawczych rodziców i nauczycieli,
- podejmowaniu działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych.
Czym się zajmuje pedagog specjalny?
Najważniejszym zadaniem pedagoga specjalnego jest objęcie pomocą dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich rodziców oraz dzieci objętych pomocą psychologiczno- pedagogiczną. W ramach tego zadania, pedagog specjalny:
- diagnozuje indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów,
- określa mocne strony, predyspozycje, zainteresowania i uzdolnienia uczniów,
- diagnozuje przyczyny niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów,
- koordynuje opracowanie odpowiedniej dokumentacji m.in. Wielospecjalistycznej Oceny Poziomu Funkcjonowania Ucznia, Indywidualnego Programu Edukacyjno- Terapeutycznego i innych dokumentów związanych z objęciem ucznia pomocą psychologiczno- pedagogiczną,
- udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, rodzicom i nauczycielom,
- udziela wsparcia nauczycielom i wychowawcom w doborze metod i form pracy z uczniem,
- współpracuje z instytucjami działającymi na rzecz dziecka i rodziny.
DO KOGO SIĘ ZWRÓCIĆ I GDZIE SZUKAĆ POMOCY?
112 – Numer alarmowy
To główny i podstawowy numer alarmowy we wszystkich nagłych wypadkach. Zadzwoń pod ten numer, jeśli zagrożone jest czyjeś życie lub zdrowie i niezbędna jest interwencja policji, straży pożarnej lub pogotowia. Operator numeru alarmowego po Twoim zgłoszeniu powiadomi odpowiednie służby ratownicze.
W Polsce działają również numery alarmowe do poszczególnych instytucji:
- 997 Policja
- 998 Straż Pożarna
- 999 Pogotowie Ratunkowe
800 12 12 12 – Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Telefon skierowany do wszystkich dzieci, które potrzebują pomocy. Jeśli zadzwonisz pod ten numer, będziesz mógł/mogła/mogło porozmawiać ze specjalistą, który postara się pomóc. Numer działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Pod ten numer mogą też dzwonić osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich. W celu otrzymania wsparcia możesz skontaktować się także za pośrednictwem czatu na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka www.brpd.gov.pl. Od kwietnia 2020 roku rozszerzono działalność telefonicznej linii interwencyjnej. Wszystkie osoby – uczniowie, rodzice, nauczyciele czy władze lokalne – uzyskają pomoc prawną i wyjaśnienia dotyczące treści, które mogą być nauczane w polskich szkołach.
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
Jeżeli czujesz się krzywdzony i potrzebujesz pomocy – możesz zadzwonić pod ten numer. Specjaliści porozmawiają z Tobą o każdym trudnym problemie i udzielą Ci pomocy. Telefon działa 7 dni w tygodniu całodobowo. Możesz także zarejestrować się na stronie www.116111.pl i napisać wiadomość.
800 080 222 – Całodobowa infolinia Fundacji ITAKA
Całodobowa, bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli. Jeśli czujesz się przygnębiony, masz problemy w szkole lub w domu, lub jesteś ofiarą przemocy, tutaj też czekają na Ciebie specjaliści. To doświadczeni pracownicy Fundacji ITAKA — Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych: psychologowie, pedagodzy i prawnicy. Konsultanci odpowiedzą na twoje pytania, doradzą, co możesz zrobić w swojej sytuacji. Możesz skontaktować się także przez stronę: www.liniadzieciom.pl.
801 120 002 – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”
To numer, pod który mogą dzwonić ofiary przemocy w rodzinie, a także osoby, które usłyszały o takiej przemocy lub są jej świadkami. Konsultacje prowadzone są telefonicznie lub mailowo pod adresem: niebieskalinia@niebieskalinia.info Kontaktując się z „Niebieską Linią”, uzyskasz wsparcie, pomoc psychologiczną, informacje o możliwościach uzyskania pomocy najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
801 615 005 – Dyżurnet.pl
Pod tym numerem można zgłaszać informacje o wszystkich nielegalnych i niepokojących treściach znalezionych w Internecie. Jeśli specjaliści z dyżurnet.pl uznają, że znalezione przez Ciebie treści są nielegalne – poinformują o tym policję lub prokuraturę. Twoje zgłoszenie może być anonimowe, to znaczy, że nikt nie dowie się o tym, że to Ty zgłosiłeś/aś nielegalne treści. Niepokojące Cię treści możesz też zgłosić poprzez stronę www.dyzurnet.pl, lub e-mailowo: dyzurnet@dyzurnet.pl.
800 199 990 – Ogólnopolski Telefon Zaufania
To numer, pod którym uzyskasz pomoc oraz wsparcie, jeśli Twój problem związany jest z narkotykami lub uzależnieniem od narkotyków. Możesz zadzwonić zarówno wtedy, gdy problem dotyczy Ciebie, jak i wtedy, kiedy zauważysz, że problem z narkotykami ma osoba w Twoim otoczeniu. Telefon jest czynny codziennie od 16:00 do 21:00, z wyjątkiem świąt państwowych.
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
To bezpłatna i anonimowa pomoc dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie pomocy psychologicznej dla dzieci przeżywających kłopoty i trudności takie jak: agresja, przemoc w szkole, cyberprzemoc, zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, depresja i obniżony nastrój, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Specjaliści dostępni są od poniedziałku do piątku, w godzinach 12:00-15:00.
Pomocne adresy internetowe
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę https://fdds.pl
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę https://edukacja.fdds.pl
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży on-line www.saferinternet.pl
Zgłaszanie nielegalnych treści w Internecie https://dyzurnet.pl
Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej https://tea.org.pl
Fundacja Trans-Fuzja https://www.transfuzja.org
Stowarzyszenie Lambda https://lambdawarszawa.org
Szkoła bez przemocy www.szkolabezprzemocy.pl
Fundacja Centrum Praw Kobiet https://cpk.org.pl
Fundacja Orange https://fundacja.orange.pl
Szkoła bez przemocy www.szkolabezprzemocy.plTelefony zaufania
Telefon jest czynny codziennie od godziny 12.00 do 20.00, przez stronę www.116111.pl można przesłać wiadomość całą dobę. Pomoc udzielana w ramach Telefonu 116 111 jest bezpłatna.
Telefon stanowi pomoc w sytuacjach związanych z cyberprzemocą. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00 do 18.00 i jest bezpłatny. W tych samych godzinach działa chat na stronie www.helpline.org.pl
Infolinia Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest to bezpłatna Infolinia, która udziela podstawowych informacji na temat praw człowieka. Prawnicy infolinii służą bezpośrednio poradą lub kierują sprawę do właściwej instytucji. Telefon jest czynny poniedziałki w godz. 10.00 – 18.00 oraz od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 16.00. www.rpo.gov.pl
Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym. Kryzysowy Telefon Zaufania 116 123 powstał z myślą o osobach, które z różnych powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem. Oferta Poradni kierowana jest do osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym, potrzebujących wsparcia i porady psychologicznej, rodziców potrzebujących wsparcia w procesie wychowawczym. Poradnia Telefoniczna 116 123 udziela pomocy psychologicznej osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu. Skorzystaj z niego, jeśli sytuacja przemocy wobec twojego dziecka dotknęła również Ciebie, zachwiała twoją wewnętrzną równowagę i odebrała spokój. Telefon udziela pomocy codziennie od godz. 14.00 do 22.00 (połączenie całkowicie bezpłatne). www.116123.edu.pl
Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Telefon działa w poniedziałki w godz. 10.00 – 18.00 oraz od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 16.00.Jest to bezpłatne połączenie z telefonów stacjonarnych i komórkowych.https://ppp18.ursynow.warszawa.pl/zajecia-postdiagnostyczne-szkoly-podstawoweszkoly-podstawowe/
- brak danych