Godziny pracy psychologa szkolnego 2024-2025
„Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać.”
- Walt Disney
Gabinet psychologa szkolnego to przestrzeń, w której zarówno uczniowie, jak i rodzice mogą liczyć na pomoc, wsparcie i zrozumienie. Działania podejmowane w tym miejscu mają na celu rozwiązanie trudności emocjonalnych oraz wychowawczych, a także poprawę komunikacji i wzajemnego zrozumienia. Tylko wspólna praca dzieci, rodziców i nauczycieli pozwala budować poczucie bezpieczeństwa wzmacniając wzajemne relacje. Każdy, kto odwiedza pokój psychologa szkolnego, może liczyć na atmosferę pełną szacunku i empatii.
Do podstawowych zadań psychologa w szkole należy:
1. Prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły.
2. Diagnozowanie sytuacji wychowawczych w placówce w celu rozwiązywania problemów wychowawczych stanowiących barierę i ograniczających aktywne i pełne uczestnictwo ucznia w życiu społeczności szkolnej.
3. Udzielanie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb.
4. Podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień, przeciwdziałania przemocy rówieśniczej i innych sytuacji trudnych/zagrożeń dla dzieci i młodzieży.
5. Minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów.
6. Inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych.
7. Pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów.
8. Wspieranie nauczycieli, wychowawców i innych specjalistów w:
- rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola, szkoły i placówki,
b) udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
9. Realizacja Polityki ochrony dzieci przed krzywdzeniem.