Julia:
15 września byliśmy na wycieczce w Muzeum Literatury. Na początku poznaliśmy naszego przewodnika, który opowiadał nam o różnych zabytkach, które kryły się w budynku. Poza tym dowiedzieliśmy się np. że Adam Mickiewicz był romantykiem i napisał balladę pt. „Świtezianka”. Na wystawie ten utwór był umieszczony w szklanej gablocie i napisany piórem przez samego poetę. Widzieliśmy też dużo zabytkowych i starych obrazów , takich jak „Adam Mickiewicz na Judahu” z roku 1828 namalowany przez Walentego Wańkowicza i „Napoleon w polskiej Świadomości Narodowej”. Na jednej ze ścian widniało gęsie pióro Adama Mickiewicza, którym pisał swoje dzieła literackie. Zaprezentowano różnorodną działalność polityczną pisarza na emigracji, od artykułów w „Pielgrzymie Polskim” po misję polityczno - wojskową w Turcji. Wycieczka ta była bardzo pouczająca, cieszę się, że mogłam dowiedzieć się kilku informacji na temat Adama Mickiewicza.
Nina:
15 września, my (klasa 8a) wyszliśmy ze szkoły o godzinie 10:00. Komunikacją miejską dotarliśmy do ślicznej warszawskiej Starówki. Tam też znajdowało się Muzeum Literatury, do którego niezwłocznie weszliśmy. Zaprowadzono nas do sali pełnej różnych eksponatów. Usiedliśmy i przewodnik zaczął opowiadać o epoce romantyzmu, w której żył słynny pisarz. Pokazał tez kufer, z którym podróżował poeta i obrazy z nim związane, np. portret przyjaciółki wieszcza, matki J. Słowackiego.
Wchodząc do drugiego pomieszczenia, od razu rzucił mi się w oczy słynny portret A. Mickiewicza namalowany przez Walentego Wańkowicza. Wśród eksponatów były również: pierwsze opracowanie „Pana Tadeusza” i „Świtezianki”. Mieliśmy także okazję zobaczyć pióro wieszcza i jego szpilę.
Jestem zadowolona z dzisiejszej wycieczki. Dowiedziałam się wielu faktów z życia i twórczości A. Mickiewicza. Miałam okazję zobaczyć przedmioty, które na co dzień używał, a teraz są warte fortunę.