• Europejski Dzień Logopedy 6 marca 2024 r.

        • Logopedia to nie nuda, bo z językiem czyni cuda.

          Język biega, podskakuje i literki odczytuje.

          Ćwiczenia buzi i języka to poważna gimnastyka.

          Logopeda ćwiczy z nami nad głoskami, wyrazami,

          żeby "r" wibrowało, aby "sz" zaszumiało.

          Byśmy piękną mowę mieli i wyraźnie mówić chcieli!

          Co sprawia, że ten zawód jest wyjątkowy?

          Każda praca ma w sobie cos specjalnego, każda kryje za sobą zarówno blaski jak i cienie, każda może wzbudzać w nas poczucie satysfakcji i dumy. Czy istnieją powody, dla których my, logopedzi, możemy śmiało powiedzieć, że nasza praca jest wyjątkowa i daje niezwykłe poczucie radości? Zdecydowanie TAK!

          Nie ma zawodu, który miałby same pozytywne strony. W każdej pracy minusy przeplatają się plusami. By móc pracowac w zawodzie logopedy, pownno się posiadać pewne cechy osobowośći takie jak: Empatia, odpowiedzialnośc, kreatywność, chęć rozwoju i pozytywne nastawienie.

          Prawdopodobnie dzięki tym zasobom umiemy przezwyciężać trudne momenty i podchodzić do naszej pracy z entuzjazmem i wiara w jej sens.

           

          Pozdrawiam,

          Małgorzata Hryniewicz-Czarnecka, logopeda SP 313 im. Polskich Odkrywców w Warszawie

          wraz z zespołem logopedów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 18 w Warszawie

        • Godziny pracy logopedy2023-2024

          •  Należy do dobrego wychowania dzieci, ażeby dobrze wykształcić narzędzie mowy, ażeby dzieci nauczyć każde słowo doskonale i wyraźnie wymawiać.

             

            Każdy z nas wie, iż wymowa rzutuje w sposób znaczący na funkcjonowanie dziecka w społeczeństwie – najpierw wśród rówieśników, potem już w dorosłym życiu. Nie każdy jednak pamięta, że usuwanie wad wymowy, to w prostej zależności zapobieganie trudnościom i niepowodzeniom szkolnym. Bowiem dziecko źle mówiące najczęściej pisze z błędami, niechętnie czyta i przejawia zahamowania w swobodnym wypowiadaniu się, a w konsekwencji nie chce się uczyć. To wszystko utrudnia osiąganie upragnionych sukcesów w szkole.

            W czasie terapii logopedycznej skupiam się przede wszystkim na korygowaniu zaburzeń mowy, ale pamiętam również o ćwiczeniach usprawniających percepcję wzrokową, słuchową, orientację przestrzenną i koncentrację uwagi. Dodatkowo wprowadzam zabawy/ćwiczenia przygotowujące do nauki czytania i pisania, doskonalące rozwój poznawczy i emocjonalny. Moim przewodnim motem zawodowym jest krótka i prosta w swej treści myśl J. Słowackiego „…aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa.”

            Podczas zajęć staram się motywować uczniów do dalszej pracy, chwaląc je za wyniki, ale również za wytrwałość i chęci. Dostosowując ćwiczenia do indywidualnych predyspozycji stwarzam możliwości przeżywania sukcesu i zadowolenia.

            Wiem jednak, że na skuteczność terapii mają wpływ nie tylko systematyczne spotkania z logopedą w szkole, ale także sumienność i konsekwencja podczas codziennej pracy w domu (najczęściej polega ona na powtarzaniu ćwiczeń usprawniających  motorykę narządów artykulacyjnych, na utrwalaniu wymowy poszczególnych głosek w sylabach, wyrazach, zdaniach i tekstach).

            Zachęcam zatem rodziców do współpracy, efekty wówczas będą oczywiste
            i widoczne. 

          • BIEGIEM PO ROZUM DO GŁOWY

          • Książka BIEGIEM PO ROZUM DO GŁOWY – ćwiczenia wzbogacające dziecięcą wiedzę i twórcze myślenie to trzecia część z serii Słyszę, widzę, myślę i rysuję, to jak zawsze ciekawe połączenie niecodziennej zabawy z nauką, naturalne aktywizowanie do kreatywnego działania, ale przede wszystkim wartościowe i efektywne spędzanie wolnego czasu rodzica z dzieckiem czy nauczyciela z uczniem. To wreszcie gotowy pomysł na zniwelowanie chwilowej dziecięcej nudy w domu, szkole lub  świetlicy.

            Proponowany przeze mnie materiał ćwiczeniowy skierowany jest głównie do uczniów pierwszego etapu edukacyjnego, którzy systematycznie trenują konkretne
            i niezbędne w szkolnym życiu umiejętności, rozwijają percepcję słuchową, spostrzegawczość wzrokową, twórcze, logiczne myślenie, wzbogacają zasób leksykalny, a także  doskonałą sprawność grafomotoryczną i koncentrację uwagi.
            Starałam się tak opracować poszczególne ćwiczenia, aby były różnorodne, urozmaicone, a tym samym pozbawione monotonii i powtarzalności.

            Zachęcam do ich wykonania, warto pamiętać, że taka umysłowa rozrywka
            i niecodzienna zabawa ma uczyć, rozwijać, rozbudzać dziecięcą wyobraźnię, a przede wszystkim dostarczyć młodemu człowiekowi dużo radości  oraz  satysfakcji z wykonania kolejnego zdania.

            Życzę wspaniałej, kreatywnej i efektywnej  zabawy,

            pozdrawiam serdecznie

             

            Małgorzata Hryniewicz-Czarnecka – Autorka