Konkurs literacko-plastyczny "Malowane poezją Słonimskiego"
REGULAMIN_MIEDZYSZKOLNEGO_konkursu__Malowane_poezja_Slonimskiego.docx
Zachęcam wszystkich uczniów klas 4-8 do wzięcia w szkolnych eliminacjach konkursu literacko-plastycznego Malowane poezją Słonimskiego.
Zadaniem uczniów jest wykonanie jednej pracy plastycznej, która stanowi artystyczną interpretację wybranego wiersza Antoniego Słonimskiego. Na pracy plastycznej można umieścić także cytat z danego utworu, cały tekst lub motto/myśl przewodnią.
Technika wykonania pracy: dowolna płaska.
Prace mogą być wykonane na formacie A4/A3 pionowo.
Etap szkolny: prace należy dostarczyć do Anny Pożaryckiej (nauczycielki języka polskiego) do dnia 9 MAJA wraz z czytelnie wypełnioną kartą zgłoszeniową (dostępną w regulaminie na stronie szkoły).
Szkolna komisja konkursowa wyłoni po 3 najlepsze prace w każdej kategorii wiekowej: 4-6 oraz 7-8.
Prace będą ocenianie według następujących kryteriów:
- kreatywność;
- poziom artystyczny;
- zgodność z tematem;
- oryginalność w interpretacji tekstu poetyckiego za pomocą obrazu;
- estetyka wykonania.
WAŻNE:
Konkurs Literacko - Plastyczny Malowane poezją Słonimskiego 2025 został uwzględniony w wykazie konkursów Kuratorium Oświaty. Laureaci konkursu uzyskają na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej PUNKTY, które mogą znacząco wpłynąć na proces rekrutacji do szkoły średniej.
Konkurs dla Młodych Dokumentalistów "Mój busz po polsku" 2025
Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej zaprasza do udziału w Konkursie dla Młodych Dokumentalistów „Mój busz po polsku”, którego inspiracją jest tom reportaży Ryszarda Kapuścińskiego. Konkurs dedykowany jest osobom w wieku 13-19 lat mieszkającym w Warszawie lub uczącym się w warszawskich szkołach. Jest to 15. edycja konkursu.
Jak mawiał Ryszard Kapuściński, żeby być dziennikarzem/reporterem, trzeba być dobrym człowiekiem – jesteśmy pewni, że nie brakuje wśród Was osób pełnych ciekawości, wrażliwości i empatii, które potrafią słuchać i rozmawiać z innymi ludźmi i są otwarte na otaczający świat. Wybierzcie i skupcie się na określonym bohaterze, zjawisku, problemie, wydarzeniu. Wasza historia musi mieć temat. Poznajcie go i pokażcie, co z niego wynika, jakie jest tło opisywanych/prezentowanych wydarzeń.
Pokażcie, jak widzicie otaczającą nas rzeczywistość. Próbujcie swoich sił w opisywaniu/pokazywaniu świata. Zadanie w konkursie to znalezienie tematu i przygotowanie materiału dokumentalnego. Liczą się Wasze pomysły oraz wykonanie pracy.
Możecie:
- napisać tekst (to może być np. wywiad, opowieść non fiction, reportaż),
- przygotować pracę fotograficzną,
- dźwiękową (np. podcast),
- filmową.
Ważne, aby praca zachowała charakter dokumentalny (nie można zmyślać i korzystać z AI!). Dźwiękowe opowieści przeżywają obecnie renesans dzięki popularności podcastów. Zachęcamy do eksperymentowania z formą. Decydując się na fotoreportaż czy pracę filmową nie zapomnijcie o tytule, fotoreportaż powinien być poprzedzony wprowadzeniem do tematu, a każde zdjęcie mieć podpis – jak na wystawach fotograficznych czy konkursach fotografii.
Do udziału w Konkursie mogą przystąpić uczniowie/ uczennice zgłaszający/e się indywidualnie lub wytypowani przez szkoły, placówki wychowania pozaszkolnego, domy kultury i biblioteki.Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest wypełnienie elektronicznego formularza zgłoszenia
oraz załączenie do niego pracy o charakterze dokumentalnym.Termin przyjmowania zgłoszeń: do 19 maja 2025 r.
ELEKTRONICZNY FORMULARZ ZGŁOSZENIA
- W jednym formularzu można wysłać maksymalnie 5 plików (wielkość jednego pliku max. 5 MB).
- Pliki większe niż 5 MB należy wysłać za pomocą wirtualnych dysków. Link do ich pobrania należy wkleić w formularz zgłoszenia.
Szczegóły w Regulaminie konkursu – do pobrania tutaj.
Informacja o przetwarzaniu danych osobowych uczestniczki/ka konkursu – zapoznaj się tutaj.Wybrane przez jury prace zostaną opublikowane na stronie internetowej SCEK
oraz w „Arkuszach Literackich” – cyklicznej publikacji Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej.Konkurs znajduje się na liście konkursów punktowanych przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty dla uczniów szkół podstawowych. W tych konkursach wszyscy uczniowie, którzy uzyskali tytuł laureata i finalisty uzyskują dodatkowe profity podczas rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej zgodnie z aktualnymi przepisami prawa oświatowego. Konkurs został zakwalifikowany na poziomie powiatowym.
Koordynatorki konkursu:
Magdalena Ordakowska
22 277 06 10, mordakowska@eduwarszawa.pl, scek@eduwarszawa.pl
Bożena Dudko
bdudko@eduwarszawa.pl
„Szkolne Talenty 2025” – Przegląd Umiejętności i Pasji Uczniów
- Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w przeglądzie talentów „Szkolne Talenty 2025”, który odbędzie się 21 marca 2025 r. - pierwszego Dnia Wiosny na forum naszej szkoły. To wyjątkowa okazja, aby zaprezentować swoje umiejętności i pasje przed rówieśnikami, rodzicami oraz nauczycielami!
- Konkurs ma na celu promowanie kreatywności, rozwijanie pasji oraz budowanie pewności siebie wśród uczniów.
Konkurs fotograficzny „Warszawo, pozwól się kochać i za wczoraj, i za dziś!”
Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym, którego organizatorem jest Zespół Szkół Fototechnicznych w Warszawie przy ul. Spokojnej 13.
W tym roku odbywa się już XXIII edycja tego konkursu, którego bohaterem jest każdorazowo Warszawa. Temat konkursu brzmi: „Warszawo, pozwól się kochać i za wczoraj, i za dziś!”
Warszawski Konkurs Czytelniczy ,,Magia Lektur'', XVIII edycja dla uczniów klas VII-VIII
Szkoła Podstawowa nr 285 im. Jana Marcina Szancera w Warszawie zachęca uczniów kl. VII-VIII szkół podstawowych do wzięcia udziału w Warszawskim Konkursie Czytelniczym ,,Magia Lektur'', XVII edycja. Regulamin i szczegółowe informacje dotyczące konkursu przesyłamy w załącznikach.
Konkurs jest objęty Patronatem Burmistrza Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy orazPatronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
regulamin_konkursu_Magia_lektur.pdf
harmonogram_konkursu_Magia_lektur(1).pdf
Regulamin konkursu
1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas VII-VIII. Przebiega w II etapach. Pierwszy etap zostanie przeprowadzony online, drugi etap odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 285 im. Jana Marcina Szancera w Warszawie.
2. Nauczyciele zgłaszają chęć udziału danej szkoły w konkursie do 17 lutego 2025 r.
W tym celu wypełniają załączony formularz i przesyłają na adres mailowy: sekretariat.sp285@eduwarszawa.pl. Do szkół, które zgłoszą udział w konkursie, zostanie przesłany drogą elektroniczną link do testu online. Etap szkolny odbędzie się 24 lutego 2025 r. o godz. 9.00 (w tym terminie będzie aktywny link do testu). Szkolna komisja konkursowa jest zobowiązana do zapewnienia uczniom zgłoszonym do konkursu sprzętu elektronicznego z dostępem do Internetu i umożliwienia uczestnikom konkursu rozwiązania testu w formie online. UWAGA – nie ma możliwości wzięcia udziału w konkursie w innym terminie. Organizator zobowiązuje się do przekazania informacji o wynikach etapu szkolnego konkursu. Lista osób zakwalifikowanych do etapu finałowego zostanie opublikowana na stronie szkoły organizatora konkursu (www.sp285targowek.eduwarszawa.pl).3. Uczestnicy startujący w pierwszym etapie szkolnym mają za zadanie przeczytać książkę Bolesława Leśmiana „Klechdy sezamowe”, zapoznać się z biografią autora lektury oraz obejrzeć film „Leśmian” z 1990r. w reżyserii Leszka Barona. i rozwiązać test, do którego link prześle organizator konkursu. Do finału przechodzą uczniowie, którzy uzyskali przynajmniej 95% wynik z testu. Organizator zastrzega prawo do zmiany progu procentowego, który gwarantowałby kwalifikację do finału.
4. Finał konkursu odbędzie się 24 marca 2025 r. o godz. 10.00 w Szkole Podstawowej
nr 285 im. Jana Marcina Szancera w Warszawie, ul. Turmoncka 20. Finał będzie miał charakter turnieju. Uczniowie staną do rywalizacji w konkurencjach związanych z treścią książki Bolesława Leśmiana oraz wyszczególnionymi poniżej zagadnieniami. Uczestnicy powinni wykazać się spostrzegawczością, refleksem, dobrą pamięcią, umiejętnością skojarzeń, a przede wszystkim, znajomością lektury.5. Dla finalistów konkursu, ich opiekunów oraz dla szkół startujących w konkursie przewidziane są dyplomy pamiątkowe. Zdobywcy miejsc I - III otrzymają cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Dzielnicy Targówek.
6. Opiekun ucznia startującego w etapie finałowym zobowiązany jest do dostarczenia organizatorom w dniu finału podpisanych załączników 2 i 3.
7. Przedsięwzięcie odbywa się z dostosowaniem do zaleceń MEiN oraz Głównego inspektora Sanitarnego i MZ.
8. Objęcie patronatem niniejszego przedsięwzięcia przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty nie oznacza wpisania tego przedsięwzięcia w wykaz zawodów wiedzy, artystycznych
i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły.Zakres materiału
ETAP SZKOLNY
- Bolesław Leśmian „Klechdy sezamowe” (wydanie z ilustracjami Jana Lenicy)
- Biografia Bolesława Leśmiana.
Materiały pomocnicze:
Bolesław Leśmian | W powiększeniu - YouTube
Burzliwe życie Bolesława Leśmiana
FINAŁ
- Bolesław Leśmian „Klechdy sezamowe” (wydanie z ilustracjami Jana Lenicy).
- Biografia Bolesława Leśmiana.
Materiały pomocnicze:
Bolesław Leśmian | W powiększeniu - YouTube
Burzliwe życie Bolesława Leśmiana
- film „Leśmian” z 1990r. w reżyserii Leszka Barona https://www.dailymotion.com/video/x909jyi
- Pojęcia z zakresu, teorii literatury i nauki o języku: rym, rytm, baśń, symbol, alegoria, epika, liryka, dramat, środki stylistyczne, orientalizm, neologizm, leśmianizmy…
- Pojęcia związane z filmem, np. reżyser, scenarzysta, operator, kadr, klaps, montaż …
Organizator
Szkoła Podstawowa nr 285
ul. Turmoncka 20
03-254 Warszawa
tel./ faks (22) 811 40 55
Informacji udzielają:
- Jowita Januchta – Michalska
- Anna Przybyszewska
- Monika Racinowska
- Anna Grotowska
Kontakt: tel. 22 811 40 55; e-mail: sekretariat.sp285@eduwarszawa.pl
UWAGA!!! Regulamin konkursu i karta zgłoszenia dostępne są również na stronie internetowej szkoły https://sp285targowek.eduwarszawa.pl w zakładce Strefa ucznia – Konkursy.
Konkursy przedmiotowe 2024-2025
Zapraszamy uczniów do udziału w konkursach kuratoryjnych :