Światowy Dzień Rzucania Palenia
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie w związku ze Światowym Dniem Rzucania Palenia, który przypada na 21 listopada, przesyła w załączeniu materiały dotyczące profilaktyki chorób odtytoniowych oraz informujące o nowych zagrożeniach, jakimi są SNUSY.
Oferta zajęć postdiagnostycznych w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 18
Bezpłatne grupy wsparcia dla rodziców
Szanowni Państwo,
Coraz więcej dzieci i młodzieży doświadcza zaburzeń psychicznych w tym: nastroju depresji, stanów lękowych. Rodzice tych dzieci są narażeni na ogromny stres, wymagają, tak samo, jak młodzi pacjenci wsparcia i pomocy. Grupy wsparcia są ważnym elementem w terapii rodziny dziecka chorującego.
Fundacja z Dietą po Zdrowie prowadzi w tej chwili projekt finansowany z Budżetu Województwa Mazowieckiego na temat problematyki stresu rodzicielskiego w kontekście choroby psychicznej dziecka. W ramach projektu organizujemy bezpłatne grupy wsparcia dla rodziców z Woj. Mazowieckiego. Grupy będą odbywać się w formule on line i stacjonarnej (w Warszawie).
Informacje na temat projektu znajdują się na stronie https://stresrodzicielski.pl/
BEZPŁATNE KONSULTACJE PSYCHOLOGICZNE
DLA RODZICÓW NASTOLATKÓWSerdecznie zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych konsultacji rodzicielskich oferowanych w programie Akademia Rodziców Nastolatka - wyzwania i możliwości.
Konsultacje rodzicielskie są to indywidualne spotkania rodzica, podczas których można omówić swoje trudności czy wyzwania związane z życiem z nastolatkiem.
Konsultacje są prowadzone przez doświadczonych psychologów, psychoterapeutów oraz pedagogów.
Takie spotkania mogę odbyć się w formie on-line lub na żywo w Warszawie w siedzibie Stowarzyszenia "Niebieska linia" przy ul. Jaktorowskiej 4.
STOWARZYSZENIE Q ZMIANOM
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom od 2004 roku inspiruje osoby w każdym wieku do wykorzystywania ich wewnętrznego potencjału.
Działamy poprzez organizację szkoleń, warsztatów psychoedukacyjnych i psychoterapii.
Aktywnie włączamy się w budowanie systemów wsparcia lokalnego.
Wspieramy organizacje w zakresie zarządzania i monitoringu projektów.
W roku szkolnym 2018/19 Stowarzyszenie realizowało w naszej szkole warsztaty w ramach projektu “Oswoić Konflikt!" w współfinansowanego przez Biuro Edukacji Miasta Stołecznego Warszawa.
Projekt wspiera dzieci, rodziców i nauczycieli w radzeniu sobie w sytuacjach konfliktowych i trudnymi emocjami, jakie mu towarzyszą.
„ŁADOWARKA” GRUPA KOMPETENCJI SPOŁECZNYCH
„ŁADOWARKA”
GRUPA KOMPETENCJI SPOŁECZNYCH (dla dzieci klas 5 i 6-tych mierzących się z nieśmiałością).
Drodzy Rodzice, Nauczyciele, Pedagodzy,
ruszamy z kolejną edycją bezpłatnego projektu dla uczniów - ŁADOWARKA. Zajęcia skierowane są do dzieci mierzących się z nieśmiałością, mających trudne doświadczenia w kontaktach z rówieśnikami, sygnalizujących brak przyjaciół, osamotnienie, potrzebujących wsparcia w zakresie nawiązywania, budowania i utrzymywania relacji.
Razem z dziećmi przez 10 spotkań będziemy ładować akumulatory i WZMACNIAĆ KOMPETENCJE SPOŁECZNE i zdobywać MOC:
- MOC do nawiązywania znajomości,
- MOC do budowania relacji,
- MOC do bycia razem – w grupie rówieśniczej,
- MOC do lepszej komunikacji z innymi,
- MOC do otwartości,
- MOC do lepszego zrozumienia własnych granic i ich ochrony,
- MOC do budowania poczucia własnej wartości i pewności siebie,
- MOC do akceptacji siebie.
Głównym celem grupy jest wzmacnianie kompetencji psychospołecznych dzieci.
Grupa będzie liczyła 8-10 osób.
Spotkania skierowane są dla uczniów, którzy:
- mają trudności w nawiązywaniu lub utrzymywaniu relacji rówieśniczych;
- posiadają trudne doświadczenia w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami w nowej/poprzedniej klasie,
- czują się samotni, chcą poznać rówieśników,
- potrzebują wsparcia przy rozwijaniu kompetencji społecznym (np. związanych z nawiązywaniem, budowaniem relacji, stawianiem granic rówieśnikom).
NASZE ZAJĘCIA NIE SĄ TRENINGIEM ZASTĘPOWANIA AGRESJI.
Projekt składa się z 10 spotkań 2-godzinnych dla stałej grupy uczestników. Dodatkowo oferujemy indywidualne wsparcie psychologiczne dla każdego uczestnika.
W ŁADOWARCE młodzież pod opieką wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów, w atmosferze pełnej zrozumienia, empatii, szacunku i akceptacji, będzie nabywała/rozwijała ważne umiejętności społeczne bardzo przydatne w codziennym życiu m.in.: umiejętności nawiązywania relacji rówieśniczych, komunikacji bez przemocy, wyznaczania i obrony własnych granic, umiejętności asertywnego odmawiania, budowania i rozwijania poczucia własnej wartości, radzenia sobie
z nieprzyjemnymi emocjami, jak i stresem.
Grupa dla młodzieży prowadzona jest w oparciu o autorski program umiejętności społecznych stworzony na bazie kilkunastoletnich doświadczeń Fundacji w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Zajęcia grupowe i indywidualne wsparcie w ramach projektu „ŁADOWARKA” prowadzone jest przez trenerki Fundacji MANZANA, dyplomowane psycholożki i pedagożki, certyfikowane trenerki umiejętności psychospołecznych. Zespół posiada długoletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą m.in. w ramach autorskich programów „Klasa bez przemocy”, „Klasa mocy”, „Odkoduj przyjaźń”, „Bądź pomocny”, które Fundacja realizuje regularnie od 2008 r.
KIEDY: czwartki, godz. 15:00 – 17:00 (start: początek października)
GDZIE: siedziba Fundacji Manzana, Przestrzeni dla rodziny; ul. Przy Bażantarni 11 lok. B2 (wejście od tyłu budynku od ulicy Borsuka; turkusowe ogrodzenie, środkowa furtka).
KOSZT: bezpłatnie.
Udział w projekcie jest bezpłatny dzięki dofinansowaniu Biura Edukacji w ramach projektu "Klasa bez przemocy – program przeciwdziałania przemocy rówieśniczej".
REKRUTACJA: Na początek zapraszamy rodziców z dziećmi na spotkania rekrutacyjne. Decyzja o udziale podejmowana jest przez trenerów prowadzących grupę w oparciu o spotkania rekrutacyjne.
W przypadku dużej ilości zgłoszeń, zastrzegamy sobie prawo przyjęcia do grupy osób najbardziej potrzebujących według oceny prowadzących.
Ważna jest systematyczność i udział we wszystkich spotkaniach, gdyż jest to związane z procesem grupowym - prosimy mieć to na uwadze przy podejmowaniu decyzji.
W przypadku pozytywnej decyzji: prosimy o wypełnienie i podpisanie deklaracji udziału w projekcie oraz przesłanie skanu na maila, a oryginału dostarczenie do Fundacji.
ZAPISY: kamila@manzana.org.pl
W zgłoszeniu prosimy o krótką informację:
- dlaczego uważają Państwo, że Młody Człowiek potrzebuje udziału w naszej grupie;
- czy Młody Człowiek posiada orzeczenia, opinie psychologiczne, opinie pedagogiczne lub diagnozy.
ORGANIZATOR: Manzana Fundacja Rozwoju Umiejętności Psychospołecznych (www.manzana.org.pl);Przestrzeń dla rodziny (https://www.facebook.com/przestrzendlarodziny/).
Punkt Informacyjno-Konsultacyjny (PIK)
Na terenie Dzielnicy Ursynów został utworzony Punkt Informacyjno-Konsultacyjny (PIK).
PIK świadczy nieodpłatną pomoc: psychologa, specjalisty terapii uzależnień oraz specjalisty ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, spraw rodzinnych i opiekuńczych.
https://ursynow.um.warszawa.pl/-/punkt-informacyjno-konsultacyjny
Bezpłatne warsztaty dla rodziców - Komitet Ochrony Praw Dziecka
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy o bezpłatnej ofercie Komitetu Ochrony Praw Dziecka.
1) Warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców dzieci w wieku wczesnoszkolnym https://kopd.pl/aktualnosci/zapraszamy-do-udzialu-w-warsztacie-umiejetnosci-wychowawczych-dla-rodzicow-dzieci-w-wieku-wczesnoszkolnym/
2) Warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców nastolatków
https://kopd.pl/aktualnosci/zapraszamy-do-udzialu-w-warsztacie-umiejetnosci-wychowawczych-dla-rodzicow-nastolatkow-4/
Zachęcam do śledzenia naszego profilu na FB, zamieszczamy na nim aktualne informacje o warsztatach.
Bardzo proszę o zapoznanie się z naszą ofertą oraz skierowanie do KOPD osób zainteresowanych.
Magdalena Getler
Komitet Ochrony Praw Dziecka
Ul. Oleandrów 6, III piętro
00 - 629 Warszawa
Tel.22/626-94-19
Wsparcie dla dzieci doświadczających przemocy rówieśniczej i ich rodziców
Stowarzyszenie BLIŻEJ DZIECKA, współpracujące z naszą szkołą od wielu lat, zaprasza do skorzystania z BEZPŁATNEJ oferty wsparcia dla dzieci doświadczających agresji i przemocy rówieśniczej oraz dla ich rodziców.
Formy wsparcia:
- Treningi Pewności Siebie (TPS) - zajęcia grupowe dla dzieci z klas IV-VIII oraz warsztaty dla rodziców. TPS to zajęcia, które uczą pewności siebie w kontaktach z rówieśnikami, pomagają bronić się przed agresją ze strony kolegów, dają poczucie siły i wiary we własne możliwości.
- Indywidualne konsultacje dla dzieci z klas I-VIII. Celem konsultacji jest opracowanie indywidualnej strategii radzenia sobie z agresją i przemocą, nauka skutecznego reagowania na dokuczanie.
- Indywidualne konsultacje dla rodziców uczniów z klas I-VIII. Celem konsultacji jest analiza sytuacji dziecka w klasie, opracowanie indywidualnego planu pomocy dziecku, doradztwo w zakresie współpracy ze szkołą.
ZAPISY NA KONSULTACJE I TRENINGI(zgłoszenia dokonuje rodzic):
mailowo: blizej_dziecka@przemocwszkole.org.pl
należy podać:
imię i nazwisko dziecka, klasę, szkołę, kontakt telefoniczny do rodzica w paru zdaniach o sytuacji dziecka w zawiązku z dokuczaniem
telefonicznie lub sms: 727 511 510
W czwartki odbywają się dyżury telefoniczne dla rodzicóww godzi. 9.00 – 14.00
Strona internetowa Stowarzyszenia BLIŻEJ DZIECKA:
Projekt "Kryzys czyli Szansa"
Stowarzyszenie OPTA zaprasza dzieci w wieku 8 - 10 lat i ich rodziców do udziału w Projekcie „Kryzys, czyli Szansa”.
Oferujemy BEZPŁATNY udział w:
1. Grupie terapeutycznej dla dzieci (8 - 10 lat): podczas której dzieci nauczą się budować poczucie własnej wartości, radzić sobie z bezradnością oraz rozpoznawać swoje mocne strony. Uzyskają wiedzę o normach grupowych i społecznych oraz nabędą umiejętności współpracy i współistnienia w grupie.
2. Grupie terapeutycznej dla rodziców/opiekunów: gdzie będzie można nabyć lub rozwinąć umiejętność rozpoznawania i przyjmowania uczuć oraz potrzeb dzieci, rozumienia własnych emocji oraz postaw wobec dzieci, uczyć się otwartej komunikacji w rodzinie, pozostawiania dziecku przestrzeni do decydowania o sprawach, które mogą pozostać w jego rękach oraz stawiania granic i pilnowania zasad ważnych dla prawidłowego rozwoju dziecka, rozpoznawania sygnałów świadczących o przeżywanych przez dzieci problemach.
Obie grupy prowadzone są równolegle, kiedy dziecko bierze udział w grupie dziecięcej, jeden z jego rodziców bierze udział w grupie rodzicielskiej odbywającej się w tym samym czasie.Udział w grupach poprzedza konsultacja rekrutacyjna.
Stowarzyszenie OPTA
ul. Marszałkowska 85/34 Warszawa
Zapisy: 797 924 700, 797 850 874,sekretariat czynny pn. – pt. w godz. 10 - 17
Centrum Wspierania Rodzin RODZINNA WARSZAWA
Centrum Wspierania Rodzin RODZINNA WARSZAWA realizuje kompleksową działalność na rzecz wspierania rodziny na terenie Warszawy, w tym:
- Prowadzone i udostępniane przez CWR RW dla mieszkańców Warszawy pracownie artystyczne i warsztatowe: FabLab Wbijaj! - miejska stolarnia, TV Młodzieżowa - studio telewizyjne, FabLab Pobite Gary! - miejsce do wspólnego muzykowania;
- Prowadzenie 10 Placówek Wsparcia Dziennego – Ognisk Wychowawczych dla dzieci od 6 do 18 roku życia;- Inicjatywy wspomagające rodziców w dążeniu do optymalnego wykorzystania ich potencjału w pełnieniu zadań opiekuńczo-wychowawczych, w tym warsztaty dla rodziców;
- Szkolenia i warsztaty psychopedagogiczne, psychoedukacyjne i profilaktyczne dla dzieci;
- Realizacja projektu: Klub Rodzica i Malucha;
- Wyjazdy socjoterapeutyczne dla dzieci;
- Realizacja projektu: Klub Seniora;
Więcej informacji na temat działalności Centrum można uzyskać na stronie internetowej: https://centrumwspieraniarodzin.pl/
oraz pod numerami telefonów:
+48 536 100 004
+48 536 100 008
Centrum Wspierania Rodzin
"Rodzinna Warszawa"
ul. Stara 4, 00-231 Warszawa
Psychologiczne Centrum Wsparcia dla uczniów, rodziców i nauczycieli